fbpx
zielone smoothie

Jak zrobić zielone smoothie?

Zielone smoothie nie jest takim strasznym diabłem, jak się wydaje. Można je okiełznać paroma trickami, które znajdziesz w tym artykule 😉

Trochę Ci zazdroszczę – swoją wiedzę, musiałem zdobywać w trudzie i znoju, poprzez nieustanne eksperymenty. Zdobywanie wiedzy, dodatkowo utrudniał mi brak odpowiedniego sprzętu. Posiadałem tylko ręczny blender, który jest bardzo niebezpieczny dla ścian 😛

Tym moim ręcznym blenderem odkrywałem tajniki robienia perfekcyjnego koktajlu, które sprawdzają się również w przypadku blendera kielichowego.


1. Najpierw płynna baza i zielenina

Zaczynasz od blendowania zieleniny z wodą, a dopiero później wrzucasz resztę składników. Blenduj, dopóki nie uzyskasz jednolitej, sokopodobnej konsystencji. Takie blendowanie powinno potrwać około 1 minutę. Następnie możesz dodać resztę składników, ale…

2. Kolejność

Najlepiej jest wrzucać owoce i warzywa w zależności od stopnia ich ,,mięsistości”. Przykładowo najpierw pomarańcze, a później marchewki. Niektóre owoce, takie jak pomarańcze, można wrzucać bez dodawania wody. Bardzo ładnie same się blendują.

3. Zielone smoothie – jakie powinno mieć proporcje?

Podczas robienia swoich pierwszych smoothie, nie wrzucaj wszystkiego, co masz pod ręką. Ja tak robiłem i czasami efekt był piorunujący. Nie w tym pozytywnym znaczeniu 🙂

Aby uniknąć tych drobnych pomyłek, staraj się stosować proporcje. Jakie? Najlepsze proporcje do robienia zielonego smoothie to 60% owoców i 40% warzyw i zieleniny.

Dlaczego? Owoce zamaskują smak zieleniny tak, że będzie ona niewyczuwalna i zdatna do wypicia dla kogoś, kto nie wcina na co dzień jarmużu, jak cukierków (ja).

Po jakimś czasie, tak się przyzwyczaisz do smaku zielonych koktajli, że proporcje nie będą dla Ciebie ważne. Teraz to w jakich proporcjach wrzucam składniki, nie ma dużego znaczenia i czasami te proporcje są nawet odwrotne. Jeżeli zabraknie mi owoców 🙂

4. Posłodź swoje zielone smoothie innymi owocami

Jeżeli zrobiłeś swoje zielone smoothie i uważasz, że wyszło gorzkie lub zbyt ,,zielone”, to zamiast używania cukru dodaj owoce, które są naturalnie słodkie. Dodając owoce takie jak banany, brzoskwinie, truskawki, jabłka czy mango nie będziesz musiał używać cukru.

5.Używaj odpowiednich kombinacji owoców

Istnieją takie kombinacje owoców i warzyw, które są dla nas bardzo naturalne. Może to być jabłko z marchewką, banan i kiwi, ananas i mango, truskawki i borówki. Rozumiesz o co mi chodzi. Te owoce są ze sobą w synergii i gdy je połączysz, efekt przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania.

Skąd masz wiedzieć jakie kombinacje owoców będą odpowiednie?

Jest na to prosty sposób. Obserwuj otoczenie. Ja idę do sklepu i patrzę na półkę z sokami. Jeżeli jest jakiś sok wieloowocowy w sklepie to znaczy, że jakaś kombinacja musi być dobra. Inaczej nie pojawiłaby się na sklepowych półkach. Dodatkowo inspiracji szukam w miejscach, gdzie serwują smoothie i soki np. skok na sok. Oczywiście odpowiednie kombinacje znajdziesz także na blogach.

W pewnym momencie po wypiciu wielu różnych kombinacji, sam staniesz się ekspertem i będziesz wiedział, jakie kombinacje owoców i warzyw najbardziej Ci smakują.

6. Eksperymentuj – zielone smoothie

Nie każdy koktajl musi zawierać zielone. Dlatego poeksperymentuj nawet z samymi owocami. Robienie owocowego smoothie, to świetna zabawa. Poczujesz się jak młody chemik. Takie zabawy, to genialny sposób, by spędzić czas z dziećmi i przyzwyczaić je do picia zdrowych koktajli. Same korzyści.

Oczywiście czasami Twoje smoothie będzie ,,ciekawe” w smaku, a czasami wyjdzie spod Twojego blendera coś, co będziesz mógł pić codziennie. Tutaj znajdziesz parę moich przepisów.

7. Moc blendera

To, jak gładkie wyjdzie Ci zielone smoothie zależy też od Twojego blendera. Najlepsze zielone smoothie wychodzą spod blenderów wysokoobrotowych. Ale nic się nie martw. Nawet mając słabszy blender jesteś w stanie zrobić perfekcyjne zielone smoothie!

Wpadnij na insta po przepisy…

… i inspiracje

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.